Silivri Meclisinde Kadınlar Plajı tartışması

Selimpaşa Kadınlar Plajı'nın kapatılması, belediye meclis toplantısında tartışmalara sebep oldu.

PAYLAŞ
Silivri Özel Haber - Fatma Sarıbıyık Yıldırım

Silivri Belediye Meclisi’nin Haziran ayı ilk toplantısına Selimpaşa’da bulunan Kadınlar Plajı’nın kapatılması konusu tartışmalara sebep oldu.

MHP Grup Sözcüsü Sultan Aşkın, kürsüden yaptığı konuşmada, Silivri Belediyesi tarafından Volkan Yılmaz döneminde Selimpaşa'da açılan Kadınlar Plajının; Bora Balcıoğlu tarafından kapatılmasını eleştirdi.
Aşkın, şunları söyledi:

AŞKIN: DİĞER ŞİKAYETLER KONUSUNDA NİÇİN HASSAS DEĞİLSİNİZ
“Sayın Başkan kadınlar plajıyla ilgili cevabınızdan anladığımız kadarıyla tamamen ideolojik olarak alınmış bir karar. ‘Kadınlarımızı özgürleştirecek', ‘kadınlarımızı ayrıştırmayı' gibi söylemlerden bu anlaşılıyor. “Atatürkçüyüz” dediniz. Hiçbir meclis üyesinin Atatürkçülüğünden kimsenin şüphe duymayacağı açıktır tekrar dile getirmemize de gerek olmadığını düşünüyorum. Burada bir ayrıştırma veya kadınları özgürleştirme karşıtı bir durum söz konusu değil. O plajı kullanan kadınlarımızın inançları gereği ortak kullanıma ait olan plajlara girmeme gibi bir durumu söz konusu. Bu bir gerçek. Biz o plajı kurarak bu kadınların da çocuklarıyla birlikte denize girmesi, güneşlenmesi için sosyal bir ortama katılması noktasında bir ortam yaratmış olduk. Sadece Silivri'den değil çevre ilçelerden de ciddi bir taleple karşılaştık şezlong ve şemsiye ücreti dahi almadan. ‘Bununla ilgili şikayetler var’ diyorsunuz ama biraz evvel Celalettin Bey de bahsetti Selimpaşa'dan tutun Silivri'nin diğer tarafına kadar plajımız işgal altında ve bununla ilgili ciddi şikayetler söz konusu. Biraz evvelki konuşmamda da dile getirdim şunu merak ediyorum; yani oradaki şikayetler hemen işleme konuldu da diğer şikayetlerle ilgili niye bir şey yapmıyor? Kadınlar plajında hukukun uygulanması konusunda niye bir öncelik, hassasiyet gösterildi? Tek merak ettiğimiz bu. Adil bir şekilde bakarsınız izin var mı, yok mu İBB'nin plajlarında dahil olmak üzere yeni ücret tarifesi açıkladılar hangisinin izni var? Hangisi yasal ve bu kıyı kanununun korunması ile ilgili mevzuata uygun? Ben size söyleyeyim neredeyse hiçbiri uygun değildir! Niye bunlarla ilgili mesela işlem yapılmadı? Bizim merak ettiğimiz kısım o? Niye kadınlar konusunda böyle bir hassasiyet getirildi?”

BALCIOĞLU: TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR HUKUK DEVLETİDİR
Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu da MHP’li, Sultan Aşkın’ın kadınlar Plajı’nın kapatılması ile ilgili eleştirisinin ardından şunları söyledi:

Özellikle Selimpaşa'daki Kadınlar Plajını gündeme getirdiniz. Gördüğüm kadarıyla suiistimal edilmeye çalışılıyor. Türkiye Cumhuriyeti, hukuk devletidir. Özel ve tüzel kişiler yani herkes ancak ve ancak yasalar çerçevesinde hareket edebilir. “Ben yaptım oldu” anlayışıyla hareket edemeyiz, etmemeliyiz. Zira bu yaklaşım kimseye bir şey kazandırmayacağı gibi aksine düzenimizi ve huzurumuzu da bozar.
Öncelikle şunu net bir şekilde ifade edeyim yani bu Selimpaşa'daki bahse konu alanda yani imar edilen işte Kadınlar Plajı tamamıyla sizler daha iyi biliyorsunuz yasa, dışı kayıt dışı. Benim gerek siyasi, gerek idari kadrom, hiçbir şekilde ekibimde bulunan kimsenin ne giyimiyle ne düşüncesiyle ne de değer yargılarıyla bir işimiz yok. Bunu net bir şekilde bilmenizi isterim, kimsenin de olmamalı zaten yani burası özgür bir ülke.

O alandaki imalatla ilgili kurumumuza gelen pek çok şikayet oluştu. Dilekçeler var elimizde arkadaşlarımız hazırlayacaklar. Biz bunları inceledik ve gereğini yapmak zorunda kaldık. Kanunlar çerçevesinde çıkar yol aradık ancak bulamadık. O sebeple bu alanın tümünü tekrar kamunun kullanımına açtık. Bizim açımızdan değerlendirme yani uygulamayı biz beğenip beğenmemek üzerinde değil bunu samimi bir şekilde söylüyorum. Uygulamanın yasal çerçevede olup olmadığı üzerinden gerekli işlem yapıldı. Defalarca kurumumuza, CİMER'e, Türkiye Büyük Millet Meclisine dahi şikayet dilekçeleri var. Hepsi bizim önümüze son bir ay içerisinde geldi. Bilemiyorum önceki yönetim bu şikayetin yetersiz olduğuna dair kanunda yerini bulamadığı için yanıt verememiş olabilir çünkü bu uygulamanın kanunda yeri yok aslında.

“KADIN YANIMIZDA VE BİR ADIM ÖNÜMÜZDE OLACAK”
Orada dört tane direk var. İzni alın getirin ve bana deyin ki “izin alınmıştır” ben inanın dört tane direkt değil altı tane yapacağım, hatta denizi bile kapatacağım. Şöyle bakıyorum kadınları ayrıştırmadan. Kadın yanımızda ve bir adım önümüzde olacak. Ben buna inanarak ve toplumda gururla söylüyorum.

“ANNEM DE UMRE’YE GİTTİ”
Özellikle kadınların her alanda özgürleşmeye ihtiyaçları var. Bunu savunuyorum. Örnekleri var; Afganistan'a, İran'a, Arabistan'a gidin inanın kadınlar okullarda bile ayrıştırılmış durumda, halk otobüslerinde ayrıştırılmış durumda. Atatürk ne dedi? ‘Türkiye Cumhuriyeti çağdaş medeniyetler ufkunda ilerlemek zorundadır’. Biz o seviyeyi yakalamışız gideceğiz.
Kadın plajlarını savunmak, kadını korumak adı altında değil bence yani tam tersi kadınlarımız dar alanda tutmayacağız, her biri çok değerlidir benim için. Annem de yarı hacı benim, Umre'ye gitti. Biz de elhamdülillah hepimiz Müslüman'ız. Hiçbir kadınımıza söz söyletmem, söylemem de. O noktada kadınımızı özgürleştireceğiz. Tüm kadınlarımızın özgürlüğünü sınırlandırmak isteyenlerle de mücadele edeceğiz. Benim bakış açım bu kadar net. Silivri'mizde hep beraber karar vereceğiz, beraber hareket edeceği” dedi.

“SÜREYE İHTİYACIMIZ VAR”
“Yaklaşık bir buçuk ay oldu görevdeyiz. Malum Silivri'nin yaşam şekli yerel. Birçok ilden hemşerimiz var. 81 ilden gelip burada yaşayanlar var. Hala kasaba kültürü devam ediyor. Burada Silivri'de, Çatalca'da işte Büyükçekmece'de seçimden sonra yoğun bir tebrik teşekkür ziyaretlerimiz oluyor. Hiç şikayetçi değiliz, tabii ki gelecek hemşerilerimiz. Bazen gözümüzden kaçırdığımız işlerimiz de olabilir kabul ediyorum. İşte ot biçimidir, temizlikle ilgili v.s. Bunlar zamanla yoluna girecek. Diyorlar ya insan öldüğünde bile 40 gün sonra kafası tahtaya vururmuş bizim de öyle bir süreye ihtiyacımız var. O noktada kesinlikle beraber yöneteceğiz, beraber uygulayacağız, beraber de karar alacağız. Ben burada bulunan meclis üyelerimizin düşüncelerine çok saygı duyuyorum, yapıcı eleştirilerinizi de alıyoruz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu ilçeyi beraber yöneteceğiz. Bu noktada katkı sunan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”
 

Süper Silivri/Cem Güner

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN