Ayeş: Doğduğum kente vefa borcumu ödemek için göreve hazırım

2014-2019 yılları arasında Silivri Belediyesi CHP Meclis Üyesi olarak görevde bulunan Eczacı Semih Ayeş, Belediye Başkan Aday Adaylık başvurusunda bulundu. Ayeş, adaylık dosyasını eşi Nagehan Ayeş ile birlikte İlçe Başkanı İbrahim Kömür'e teslim etti.

PAYLAŞ
Silivri Özel Haber - Fatma Sarıbıyık Yıldırım

Silivri’nin tanınan ve sevilen eczacılarından Semih Ayeş, Belediye Başkan Aaday Adaylık başvurusunda bulundu. Eşi Nagehan Ayeş ile birlikte parti binasına giderek dosyasını ilçe başkanı İbrahim Kömür’e teslim eden Ayeş, Silivri ile ilgili hedeflerini ve projelerini bir basın bildirisiyle kamuoyu ile paylaştı. 

2014- 2019 yılları arasında Meclis Üyesi görevinde bulanarak yaşadığı ilçeye hizmet etme fırsatı bulan Ayeş’in hedeflediği projeleri Silivri’ye kazandırmak için Belediye Başkanlık görevine talip olması kamuoyu  tarafından olumlu tepki aldı.   

Ayeş, adaylık hedefi ve Silivri ile ilgili projeleri şu şekilde;  

Silivri’nin şimdiki durumuna ve geleceğine ilişkin görüşlerim ve yapılması gerekenler:

Mevcut Londra asfaltı sebebiyle (E-5) yatayda,Tuzla ve Boğluca dereleriyle dikeyde doğal bölünmüş Silivri’nin mevcut E-5 in kuzeye kaldırılarak oluşan doğal bulvarla birlikte Silivri’nin kent olarak birleşmesini sağlamak zorundayız.

İstanbul’un batıya açılan kapısı olan ve uluslararası yolların geçtiği Silivri’nin bir lojistik merkezi haline dönüşmesi kentin geleceğine katkı sağlayacaktır.

Mevcut iktidarın yanlış TARIM politikaları sebebiyle ülkemizde yıllık üretim yapan üreticimiz zor zamanlar geçirmektedir. Silivri sahip olduğu 940 km2 ‘lik alan sayesinde İstanbul’un sebze bahçesi olabilecek potansiyele sahiptir.1800 ‘lü yıllarda Silivri limanından her gün Sirkeci’ye kalkan sebze gemilerini hatırlayalım.

Silivri Belediyesi koordinatörlüğünde oluşturulan seraları çiftçiden ürün karşılığında yıllar içerisine yayılan ödemelerle tahsil edip İBB aracılığıyla tüm İstanbul’a taze ürün tedariki sağlanabilir.Bu üretilen ürünün zayii olma miktarını azaltırken lojistik giderlerinin de düşmesini sağlar.

Burada tarım konusunda Üniversite, Yağlı Tohumlar ,Önder Çiftçi,Ziraat Odası gibi paydaşlarla bir çalıştay yapıp ortaya çıkan sentezle oluşturulan üretici kooperatifler bölgenin refahına katkı sağlayacaktır.  

Dünyada kentler artık anlık çözümlerle yönetilemez.Akıllı Kent kavramıyla tanışan dünyamız ‘teknoloji ve yenilikçi anlayışın verilerle donatıp geliştirerek gelecek hayatı öngören üreten, yaşayan ve sürdürebilir bir kent’ yaratma ve dönüştürme anlayışına doğru gitmektedir.Bu ilkeyi Silivri ile tanıştırmayı hedefliyorum.

Deprem gerçeği önümüzde dururken Silivri’nin kentsel dönüşümünde kat maliklerinin ve de dönüşümü yapacak taşeronların ortak paydada buluşabileceği bir yöntem bulunmaktadır.Bunun üzerinde adaylaşma sürecimden sonra proje olarak sunulacaktır.

İstanbul’un geneline baktığımızda doğu ve güney uçlarındaki  topraklardaki yapılaşma, güneyde doğal sınır deniz olması sebebiyle batı ucu olan Silivri ‘nin korunarak geleceğe Akıllı kent modelinde geliştirerek ilerlemek zorundayız.
Bunları göz önüne aldığımızda;
İstanbul’un  tarım bahçesi Silivri’yi,

Su sporlarıyla  deniz turizmini canlandıran 42 km‘lik sahil alanı düzenlenen Silivri’de

Kuzeyine doğru oluşan yeşil habitatın doğa sporları (trekking, vb.) oluşturulan ile İstanbul’un huzur bahçesi olan Silivri’yi

Avrupa ile İstanbul arasında üç ana yolun birleştiği lojistik merkezi olan Silivri’yi

Deniz canlılığın arttırılması adına yapılacak çalışmalarla balıkçılığın geliştiği Silivri’de

Özel bireylerin rahat gezebileceği Engelsiz Silivri’de

Çevre ve hava kirliliği yaratmadan oluşan yeşil sanayi olan Silivri’de

Doğduğum kente olan vefa borcumu ödeyip Silivri’yi geleceğe huzur, refah ve aydınlık içerisinde ulaştırmak için göreve hazır olduğumu bilgilerinize arz ederim.

EĞİTİM BİLGİLERİ

Lisans (2019 – Devam) İstanbul Rumeli Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi /Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

Lisans (2004-2008): Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Lise (1999-2003): Silivri Süper Lisesi

İlk, Orta Okul (1991-1999): Hasan Özvarnalı İlkokulu

Yabancı Dil Bilgisi: İngilizce (İyi Derecede)
 

İŞ DENEYİMLERİ

2010 – Devam Eczacı ve Mesul Müdür - Silivri Semih Eczanesi

2011-2014 İlkyardım eğitmeni - Silivri Marmara Sürücü Kursu

2015-2017 İstanbul Eczacı Odası Silivri Temsilciliği

Belediye Faaliyetleri Kapsamında Üstlendiği Görevler

2014-2019 Cumhuriyet Halk Partisi'nden Silivri Belediyesi Meclis Üyesi

2014-2019 Silivri Belediyesi Encümen Üyeliği, İmar Komisyonu Üyeliği, Kentsel Tasarım Komisyonu üyeliği

2014-2019 Marmara Belediyeler Birliği Meclis Üyeliği

SİLİVRİ BELEDİYESİ MECLİS ÜYELİĞİ SIRASINDA YAPTIĞI İCRAATLAR

•Silivri'nin tüm mahallelerinde Diyabet-Hipertansiyon eğitimleri ve basit ev kazalarında ilkyardım konularıyla ilgili halkımıza mahalle evleri ve de muhtarlıklarda eğitimlerin düzenlenmesi.

•Dönem içerisinde Silivri Belediyesi, Silivri İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İstanbul Eczacı Odası işbirliğinde, akılcı ilaç ve sıfır atık projeleriyle eczane, hastane, sağlık ocağı vb. sağlık alanlarına atık ilaç toplama kutuları koyarak bertarafının sağlanması

•2012 yılında planlarda orman ve tarım arazisi olarak geçen alana, dönemin AKP yönetimindeki İBB anlayışının kurduğu lojistik ve de çevre kirliliği bakımından zararı olan ve tüm İstanbul'un kimyasal-biyolojik atıklarının bertaraf edildiği tesisin yasaya aykırı olması sebebiyle hukuki yollardan açtığım davaların kazanılmasını sağlayıp, Yargıtay ve İstinaf mahkemelerinde onatarak ruhsat iptali kararıyla bölge insanının yaşadığı hava ve çevre kirliliğinden kurtulmasını sağladık. Tesisin kapatma kararının uygulanmasını bekliyoruz.

•Bölgemizde Marmara bölge birinciliği olmak üzere bir çok yarışma da derece getiren Ahenk Sanat Kulübü'nü Silivri Belediyesi bünyesine katılmasını sağlayarak bölge halkının kültürünü tanımasında, gençlerin sanat faaliyetlerine sarılarak kötü alışkanlıklardan uzak kalmasını sağladık.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN