Silivri meclisinde borç tartışması

Silivri Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısına borç tartışması damga vurdu. 13 gündem maddesinin yer aldığı meclis toplantısında Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu'nun belediyenin borç tablosunu açıklaması üzerine AK Parti Meclis Üyesi Salim Çavdar ve MHP Meclis Üyesi Sultan Aşkın söz alarak, açıklanan borç tablosunun doğru olmadığını, borcun 3'te 2'sinin hayal olduğunu söylediler.

PAYLAŞ
Silivri Özel Haber - Fatma Sarıbıyık Yıldırım

Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, devraldıkları borçların 1 milyar 503 milyon 295 bin TL olduğunu açıkladı.  Ak Parti Meclis Üyesi Salim Çavdar borçların 3’te 2’sinin hayal olduğunu savunarak ‘Gerçek borç 500 milyon liraya tekabül ediyor” dedi. MHP Meclis Üyesi Sultan Aşkın ise,” 53 milyon dolar borçla aldık, 16 milyon 250 bin dolar borçla devrettik. Bize teşekkür borçlusunuz" dedi. 

Konuyla ilgili yapılan açıklamalar şu şekilde; 

BALCIOĞLU: BORÇ 1 MİLYAR 503 MİLYON 295 BİN TL
 “Gündemimize geçmeden önce bana sorulan borç yükümüz ile ilgili bilgiyi de sizlerle paylaşmak istiyorum.”  Diyerek konuşmasına başlayan Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu şunları söyledi:
“Gerek siyasi çevremden, gerek sosyal çevremden bana seçimden bugüne ara ara “belediyemizin mali durumu gösterir tabloyu siz ne zaman belediyeye asıyorsunuz, ne zaman ilan ediyorsunuz” soruları geldi.
Ben yapım gereği kontrollü ve emin adımlarla hareket etmeye çalışırım. O sebeple tüm birim müdürlüklerimizle gerekli çalışmalarımızı, incelemelerimizi yaptık ve bugün hem halkımızı hem de meclisimizi belediyemizin borç yükü konusunda bilgilendireceğiz.

 “15 YILLIK YEREL YÖNETİM TECRÜBEM VAR”
Başlarken  şunu söylemekte yarar görüyorum; Ben 15 yıllık yerel yöneticiyim. 16. yılıma giriyorum… Meclis üyeliği, başkan yardımcılığı yaptım… Bu zaman zarfında Türkiye'nin siyasi tarihine geçen bir Belediye Başkanı ile de - Sayın Ekrem İmamoğlu ile birlikte de- 5 yıl çalıştım. Dolayısıyla çok ciddi bir tecrübe de kazandım yerel yönetim hususunda. O sebeple yönetimi devralmadan önceki genel kanaatimiz, kamuoyuna anlatıldığı gibi tozpembe bir tablo olmadığı yönündeydi. Bizler bu durumun bilinciyle, yatırımlarımızı hayata geçirebilmek için kaynak yaratmamız gerektiğinin farkında olarak yol haritamızı çizmeye başlamıştık seçim öncesi hazırlık dönemimizde.
Bu yol haritamız doğrultusunda çalışmalarımızı ilerlettik. Önümüzdeki günlerde halkımıza vermiş olduğumuz sözlerimizi bir bir yerine getirmeye başlıyoruz… Bu mutluluğumuzu da buradan halkımızla paylaşıyorum…
 

“KOLTUKLAR AĞLAMA YERİ DEĞİL”
Birazdan açıklayacağımız borç yükü-mali durum tablomuz hakkında peşinen şunu da söylemek istiyorum; Bizler bu göreve talip olduğumuzda borç ne kadarmış? Eğer çok borç varsa göreve talip olmayalım düşüncesinde olmadık hiçbir zaman. Çünkü bu koltuklar ağlama, bahane üretme koltukları değil. Mücadele etme, çözüm üretme koltuklarıdır.

Bizler bugün borç yükümüz ne olursa olsun halkımız için, şehrimiz için, şehrimizin evlatları için sonuna kadar mücadele edeceğiz. İşçimizin, emeklimizin, çocuklarımızın hakkını hukukunu sonuna kadar koruyacağız. Çünkü Silivrili hemşerilerimiz, %54'e yakın bir destekle bizlere güvenmiştir. Bizler de gece gündüz çalışarak onların bu güvenlerine layık olmak için ne gerekiyorsa onu yapacağız 5 yıl boyunca.

“YILIN İLK 3 AYINDA BÜTÇE 228 MİLYON AÇIK VERDİ”
Tüm birimlerimizle yaptığımız çalışmamızın sonuçlarına göre kurumumuzun 31 Mart 2024 tarihi itibariyle toplam borcu tablomuzda da görebileceğiniz gibi: 1.503.295.262 Türk Lirasıdır.
Belediyemizin borç yükünün en büyük kalemine özel firmalara olan borçlar neden olmaktadır: o rakam yaklaşık 1 Milyar 86 Milyon TL Toplam borcun yaklaşık %72'si
Belediyemizin borç yükünün en büyük 2 kalemine ise iştirak firmalarımızın borçları neden olmaktadır: Bu yaklaşık 226 Milyon TL . Toplam borcun yaklaşık %15'i. Sayın meclis üyeleri eğer belediye iştirakimiz olan 3 firmanın borçlarını kalem kalem görmek isterlerse ekrana yansıtabiliriz?
Belediyemiz biz yönetimi devralana kadar geçen süre zarfında yani ilk 3 ayda (31 Mart 2024 itibariyle) yaklaşık 228 Milyon TL ve %9,08 oranla açık vererek (-) ekside kapatmıştır. Tekrar söylüyorum 2024 yılı ilk 3 ayı belediyemizin bütçesinin açık oranı %9,08 olmuştur.
Bütçemizin borç yükü 31 Mart 2024 tarihi itibariyle 1.503.295.262 TL. Takdirini halkımızın bilgisine sunuyoruz.”

ÇAVDAR: BORÇLARIN 3’TE 2’Sİ HAYAL 
 Ak Partili Salim Çavdar ise yaptığı konuşmada Si livri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu'nun geçmiş dönem borcu ile ilgili açıkladığı 1 Milyar 500 Milyon TL tutarına “Yazılan borç rakamının 3'te 2'si hayal” diyerek karşı çıktı. AK Partili Salim Çavdar, “Bu tablonun başkana bir siyasi tuzak olabileceğini düşünmüyor değilim” yorumunu yaptı.

Çavdar şöyle konuştu: “Belediyenin borcuyla ilgili şu gördüğüm tablonun neresini düzelteceğimi düşünüyorum. Sizin hazırlamadığınızı tahmin ediyorum. Arkadaşlar neye göre hazırladılar? Firma borçları yazılmış işte 407 Milyon gibi bir rakam var. Bu rakam güncel mi, vadesi gelmiş mi, ödeme günü geçmiş mi? Faturası kesilmiş mi? Tahakkuk etmiş mi? Tabloda böyle bir bilgi yok.
Geçiyorum, “Vergi Dairesi mahsuplaşması devam eden” diyor. Yani bir mahsuplaşma yapılmış. Dolayısıyla bu borç düşmüş anlamına gelir. Düşmüş mü, düşmemiş mi oraya 15 Milyon TL yazılmış. Karşılığında bir şey verilmiş, orada yazmaması gerekir.

Yapılandırılan Emekli Sandığı var. Yapılandırma yaparsınız, günü geldikçe borcunuzu ödersiniz, ödemediğinizde yapılandırma bozulur. Dolayısıyla bu vadesi gelmemiş bir borçlanma. 31 Mart itibariyle yazıyor ya öyle bir borç değil bu buraya dahil değil. Belki 2024-2026'da ödeyeceğimiz borcu 31 Mart itibariyle güncel borcumuz diye birisi bizi kandırmaya çalışıyor! Az buz da değil 92 Milyon TL.

Devam edelim, bakın hak edişi devam ediyor yazıyor. Ne demek? Daha hak edişi bitmemiş. Hatta yanına “Muhasebeleşmemiş kamu borçları 285 Milyon TL” yani Silivri Belediyesi 2024 yılı içerisinde örnek vermek gerekirse bir parke taşı veya asfalt ihalesine çıkmış, iş yapılmaya devam ediyor, yıl boyunca da yapılacak. Örneğin Kasım ayında bu yıl Değirmenköy'deki bir sokakta taş yaptıracağız, daha iş yapılmamış, faturası kesilmemiş. Orada da yazmış zaten “Muhasebeleşmemiş firma borcu 285 milyon TL.”

31 Mart öncesi doğrudan teminle alımı yapılan ‘muhasebeleşmemiş' faturalar 96 Milyon TL.
Devam edelim, asıl bomba burada sözleşmesi yapılmış, fiilen işe başlanılan ancak hak edilişi düzenlenmemiş yani iş başlamış (yol, asfalt, kaldırım) iş bu yıl boyunca belki iki yıl da devam edecek. 424 Milyon TL borç yazılmış.

“500 MİLYON BORÇ KALIR”
Sadece bu 4-5 kalemi topladığımızda, diğerlerine girmiyorum, 1 Milyar TL yapar. Aşağıda 1 Milyar 500 Milyon TL borç yazılmış yani bunun 3'te 2'si hayal. Sadece bu tablodan bunu net bir şekilde çıkarırım, aksini iddia eden varsa buyursun söz alsın. 500 Milyon TL bir borç kalır. Onu da dediğim gibi verilerin doğruluğunu bilemem, hazırlayan arkadaşlarımızın vicdanına kalmış. Maalesef basit bir tablo hazırlanmış. Bunu Silivri Belediyesinin borcu diye karşımıza çıkarılmasını doğru bulmuyorum. Usulen yanlış buluyorum. Yakışık değil, göreve başlayalı daha bir ay oldu."

AŞKIN: 53 MİLYON DOLAR BORÇLA ALDIK, 16 MİLYON 250 BİN DOLAR BORÇLA DEVRETTİK
MHP Grup Sözcüsü Sultan Aşkın ise açıklanan 1 milyor 500 TL  dolayındaki borcun gerçeği yansıtmadığını belirtirken, ‘Başkandan teşekkür konuşması bekliyorduk” dedi. Açıklanan rakamları Silivri'yi kandırmaya yönelik olarak değerlendiren Aşkın “ 2019'da 300 Milyon TL (53 Milyon Dolar) ile devir aldığımız belediyeyi, 2024'te 522 Milyon TL (16 Milyon 250 Dolar) borçla devir ettik.”açıklamasını yaptı.

Aşkın şöyle konuştu: “Öncelikle Bora Beyden teşekkür konuşması bekliyordum. ‘Biz şu rakamlarla teslim aldık, bizim devrettiğimiz rakamlar ortadaydı'. ‘Ve belediyemizde mali açıdan böyle güzel bir yönetim sergiledikleri için…' teşekkür etmelerin beklerdik.
Silivri'yi kandırmaya yönelik, tamamen rakamlarla oynanmış bir tablo ile maalesef karşı karşıyayız.

Geçmiş dönemde bütçesi kadar borcu olan belediye devraldık biz. Bu aldığımız borç yükünü sorumlularından biri Bora Başkandı. Çünkü o dönemde mali işlerden sorumlu başkan yardımcısıydı ve başkan, başkan yardımcısı olarak esas bu borcun müsebbibiydi kendisi. Her herhâlde onu hafifletmek adına mı böyle bir tablo ile karşıya bıraktı?

Salim kardeşimizin de dediği gibi belki Başkan Beyin bundan haberi yok. Bakmış incelemiş olsa aradaki tezatlıkları kendisi de görmüş olurdu. Mesela firma borçları içerisinde EZGİ AŞ'nin brüt gideri konmuş! Belediye iştiraki borcu olarak da konmuş!

“SİYTAŞ'IN BORCU YOK”
SİLKENT'in bütün borcu eski dönemden geliyor. “Borç devraldık diyor ya” kendi dönemindeki borcu devraldı. Mesela İller Bankasından gelen bütçe borcu? 2017 yılından devralan 92 Milyon TL yapılandırma borcu.

İhalesi yapılmış ama hak edişi olmamış kalemleri de kalkıp borç hanesine yazmayı başarmışlar.
“Biz nasıl algı yaratırız, nasıl belediyeyi borçlu gösteririz, geçmiş yönetimi nasıl kötü gösteririz” çabası. Maalesef bu çabayı şimdi gösteriyorlar ileride kendileri devrederken “Şu kadar borçla devraldık” diyebilmek için. 2019-2024 arası mali tablodan biraz bahsetmek istiyorum ki açıkça anlaşılsın.
 “KASAYI 80 MİLYON TL İLE DEVRETTİK”
Kendisinin başkan yardımcısı olduğu dönemden bize intikal eden borçlara bakalım. (Dolar kuru 5,65 bizim devrettiğimizde 32 TL ) 2019'da biz yönetimi devir alırken kasadaki para 1 Milyon 500 Bin TL (265 Bin Dolar), bizim bıraktığımız 80 Milyon TL (2 Milyon 500 Bin dolara) 10 kat fazla para bırakmışız.

 “KAMU BORCUNUN YÜZDE 90’ININI ÖDEMİŞİZ”
Kamu borcu 200 Milyon TL devralmışız (35 Milyon 400 Bin Dolar) kamu borcu 92 Milyon TL (2 Milyon 875 Dolar) devretmişiz; %90'nını ödemişiz.
Müteahhit borcu 100 Milyon TL (17 Milyon 700 Bin Dolar) devralmışız, 430 Milyon Tl (13 Milyon 437 Bin Dolar) devretmişiz. Müteahhit borcu kısmıyla geçmiş dönemle bu dönem arasında yapılanlara kıyas kabul etmez, değinmek bile istemiyorum. Sağınıza bakıyorsunuz Silivri Belediyesi yatırımları solunuza bakıyorsunuz belediye yatırım. Hatta isminizi üzerin yazıyorsunuz biz müteahhit borçları ile bunları yaptık. Arkada Bora Beyin ismini yazdığı binadaki dükkanların değeri 200 Milyon TL.

 “433 MİLYON TL ALACAĞIMIZ VAR”
433 Milyon TL tahsil edilecek alacağımız var. Hiç bunları söylemeden belediyenin aşırı borcu varmış gibi Silivri ve Silivrilileri kandırmaya yönelik bir algı içerisindesiniz. Bize bir özür borçlu olduğunu düşünüyorum. 2019'da 300 Milyon TL (53 Milyon Dolar) ile devir aldığımız belediyeyi, 2024'te 522 Milyon TL (16 Milyon 250 Dolar) borçla devir ettik.
Geçmiş dönemde insanların alamadıkları, maaşlar, sosyal denge tazimatları vardı. Personel borcu bırakmadık, kasada artı parayla bütçemizi teslim ettik bununla da gurur duyuyoruz.”
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN