Silivri'de 14 Mayıs dünya çiftçiler günü kutlamaları zeytin fidanlarıyla anlam buldu

Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nde, İBB Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Atalık, yerel sivil toplum kuruluşları ve s Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi'nde bir araya geldi. Etkinlikte, barışın ve bereketin simgesi olan zeytin fidanları toprakla buluşturuldu, çiftçilere ve tarımın geleceğine dair umutlar paylaşıldı.

PAYLAŞ
Silivri Özel Haber - Fatma Sarıbıyık Yıldırım

Etkinlikte konuşan Başkan Balcıoğlu, zeytin fidanlarının dikilmesinin, barış ve kardeşlik duygularını pekiştireceğini belirtti. "Bugün burada, Silivri Belediyesi Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi'nde, ilçemizin zengin tarım potansiyelini tarımın tüm paydaşlarıyla iş birliği içerisinde ileri taşımak için zeytin fidanları dikerek zeytin korusu oluşturuyoruz. Zeytin, barışın, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin en güzel simgesidir. Bu fidanlar, Silivri'mizin topraklarında kök salacak ve uzun yıllar boyunca bu değerleri temsil edecek," dedi.

TÜRAM'IN TARIMSAL BAŞARILARI VE GELECEK VİZYONU
Başkan Balcıoğlu, TÜRAM'ın sürdürülebilir tarımsal araştırmaların merkezi olduğunu vurgulayarak, merkezin çeşitli tarımsal ürünler üzerine yaptığı çalışmaları anlattı. "TÜRAM, 255 dönüm arazi üzerinde tarımsal araştırmanın ve sürdürülebilirliğin merkezi olmuştur. Burada, 500 çeşit atalık tohuma, çiftçilerimize destek vermek için yetiştirdiğimiz fideler dahil, birçok üretim ve araştırma yapılıyor," diye ekledi.

KOOPERATİFÇİLİK VE KENT TARIMININ ÖNEMİ
Balcıoğlu, kooperatifçiliğin ve kent tarımının önemine değinerek, Silivri'nin tarım potansiyelini maksimize etme hedeflerini dile getirdi. "Kent tarımını hayatımıza daha fazla entegre ederek, şehir içinde de sürdürülebilir tarım uygulamalarını artırmalıyız. Silivri, İstanbul’un yanı başında, ekilebilir topraklara sahip bir tarım vadisi olacak kadar bereketlidir. Allah vergisi bu toprakları betona ve ranta kurban etmeden, üretime dahil etmeliyiz," ifadelerini kullandı.

Başkan Balcıoğlu, ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yapılan iş birliklerini ve çiftçilere verilen desteği de anlattı. "İBB ile iş birliği içerisinde bu desteği daha da arttıracağız. 1 tohum eken, 1 fide yetiştiren herkes bizim için çok kıymetli. Her fide, her tohum, Silivri’mizin ve Türkiye’mizin kalkınmasına katkıda bulunuyor," dedi.

EN YAŞLI ÇİFTÇİYE PLAKET
Ayrıca Başkan Balcıoğlu, konuşmasının ardından Gümüşyaka'nuın en yaşlı çiftçisi Mehmet Ahlatçıoğlu'na plaket taktim etti


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN