Silivri'de 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü coşkuyla kutlandı

Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle Silivri Ziraat Odası tarafından düzenlenen törende çiftçilerle buluştu. Silivri sahilindeki Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

PAYLAŞ
Silivri Özel Haber - Fatma Sarıbıyık Yıldırım

Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, törende yaptığı konuşmada, çiftçilere ve tarım sektörünün önemine vurgu yaptı. Balcıoğlu, "Bugün, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle burada, siz değerli çiftçilerimizle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum," diyerek başladığı konuşmasında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Memleketimizin bir tarım memleketi olduğu ve genişliği göz önüne alınırsa, bizim başlıca kuvvet ve servet dayanağımızın toprak olduğu görünür." sözünü anımsattı.

TARIMSAL KALKINMANIN ÖNEMİ
Başkan Balcıoğlu, tarımsal kalkınmanın sadece ekonomik bir gereklilik olmadığını, aynı zamanda sosyal bir zorunluluk olduğunu belirtti. "Silivri, İstanbul'un en verimli topraklarına sahip ve tarım, ülkemizin önde gelen gelir kaynaklarından biri. Ancak çiftçilik zor bir dönemden geçiyor. Mazot, gübre ve ilaç fiyatlarındaki artışlar, kuraklık ve diğer afetler çiftçilerimizi etkilemekte. Ancak bilin ki, bu zorlukların üstesinden gelmek için sizlerin yanınızdayız," dedi.

ÇİFTÇİLERE DESTEK VE KOLEKTİF ÜRETİM VURGUSU
Balcıoğlu, Silivri Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle çiftçilere destek olacaklarını ifade etti. "Ekrem Başkanımız ile birlikte çiftçilere verdiğimiz destekle İstanbul'daki çiftçi sayısı son 4 yılda 10 kat arttı. Gençlerimizi yeniden tarıma, toprağa yönlendireceğiz. Silivri'nin bu bereketli topraklarını betona boğmalarına müsaade etmeyeceğim. Tarım diyeceğiz, üretim diyeceğiz, gıda güvenliği diyeceğiz ve hep beraber Silivri'de bir kolektif üretim anlayışı geliştireceğiz," şeklinde konuştu.

ÇAĞDAŞ TARIM UYGULAMALARINA GEÇİŞ
Başkan, Hollanda örneğini vererek, kooperatifçiliği ve tarımda teknoloji kullanımını desteklemenin önemine dikkat çekti. "Hollanda'nın başarısını örnek alarak, kooperatifçiliği destekleyerek, çiftçilikten korkmadan, ürün çeşitliliğini artırarak, Silivri'deki bu verimli topraklarda üretimi desteklememiz lazım," diyerek sözlerini tamamladı.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN