Kömür: Kadınlar plajının kapatılma kararı yasal zorunluluklardan kaynaklıdır

CHP Silivri İlçe Başkanı İbrahim Kömür, Selimpaşa'da kapatılan kadınlar plajı tartışmasına dahil oldu.

PAYLAŞ
Silivri Özel Haber - Fatma Sarıbıyık Yıldırım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Silivri İlçe Başkanı İbrahim Kömür de yazılı bir açıklama yaparak Selimpaşa'da kapatılan kadınlar plajı tartışmasına dahil oldu. Kömür, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlatarak, Silivri Belediyesi tarafından 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve ek 3830 sayılı kanun maddelerinin uygulandığını söyledi.

CHP Silivri İlçe Başkanı İbrahim Kömür'ün yazılı açıklaması şu şekilde:

Kıymetli Silivrililer, Değerli Kamuoyu,

Ekonomik koşulların her geçen gün daha da zorlaştığı, çiftçinin borç yükü altında ezildiği, milyonların açlıkla boğuştuğu ve yoksulluğun derinleştiği bu kritik dönemde, bazı çevreler tarafından maksatlı olarak gündeme getirilen Selimpaşa Kadınlar Plajı konusuyla ilgili kamuoyunu aydınlatma gereği duyduk.
Silivri Belediyemizin bu plajla ilgili aldığı karar, tamamen yasal zorunluluklardan kaynaklanmaktadır ve Silivri halkının haklarını koruma amacı taşımaktadır.

Öncelikle, plajın kapatılması kararının, 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve ek 3830 sayılı kanun gereği alındığını vurgulamak isteriz. Bu kanunlar, kıyı alanlarında yapılaşmayı yasaklayarak herkesin bu alanlardan eşit ve serbest bir şekilde yararlanmasını garanti altına almaktadır.

Dolayısıyla, Silivri Belediyemiz bu yasal düzenlemelere uygun hareket etmek zorundadır.

Muhalefet partileri ve Silivri’nin eski yerel yöneticileri tarafından yapılan eleştirilerin tamamen asılsız ve yasal zorunlulukları hiçe sayan bir nitelik taşıdığını belirtmek isteriz. Kadınlar Plajı, önceki dönemde kıyı kanununa rağmen hukuka aykırı olarak işletilmiştir. Ancak, mevcut hukuki incelemeler ve Silivri Belediyesi’ne gelen çok sayıda şikayet dilekçesi neticesinde, bu plajın yasalara uygun olmadığı tespit edilmiştir. Gelen şikayetler, CİMER’e ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne dahi iletilmiş olup, incelemeler sonucunda yasalar çerçevesinde gerekli düzenlemelerin yapılması zorunlu hale gelmiştir.
Cumhuriyet Halk Partimiz'e ve yaklaşık 70 bin seçmenin oylarıyla kazandığımız Silivri Belediyemiz'e yöneltilen haksız ithamlara cevabımız şudur: Sizler, hukuk tanımaz bir tavırla ve vatandaşa üstten bakan bir anlayışla bu plajı açmış olabilirsiniz. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve bizler hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalarak, yasaların gerekliliklerine uygun hareket etmek zorundayız.

Silivri Belediyemiz, sizlerin alışık olmadığı sosyal demokrat halkçı belediyecilik anlayışına sahip olup, kişisel veya ideolojik çıkarlar yerine yasaların gerekliliklerine bağlı olarak yönetilmektedir. Kadınlarımızın sosyal katılımını artırmak ve haklarını savunmak her zaman önceliğimizdir, ancak bu hakların yasal çerçevede korunması gerekliliği de göz ardı edilemez. Yasalara aykırı bir yapının devam ettirilmesi, hukuk devletine aykırıdır ve toplumsal düzeni bozar.

Muhalefet partilerinden birinin avukat olan grup başkanvekilinin 'hukuka uygun olmayabilir ancak hukuk göz ardı edilebilirdi, sahilde hukuka aykırı birçok yer var' şeklindeki beyanlarından bir kez daha anlıyoruz ki, 5 sene boyunca Silivri’yi yönetirken ne hukuku tanımışlar ne kanunları. Sadece işlerine geldiği gibi hareket etmişler ve “ben yaptım oldu” diyerek hukuku çiğnemişler. Buradan tekrar belirtmek isteriz ki, Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve Silivri artık hukuka ve kanunlara uyularak yönetilecektir.

Muhalefete tavsiyemiz, seçimlerde vatandaştan yediğiniz tokadı bu hezeyanlarla örtmeye çalışmak yerine, ülke genelinde Cumhur İttifakı olarak iktidarda olduğunuzu hatırlayarak, bu konuda bir kanun çıkartmanızdır. Silivri Belediyemiz, bu kanunu sadece plajı çevirerek değil, gerekirse kadınların rahatı için denizi bile çevirerek uygulasın.

Sonuç olarak, Silivri Belediyemiz toplumumuzun tüm kesimlerinin haklarını koruma ve yasalar çerçevesinde hizmet verme sorumluluğunu sürdürmeye devam edecektir. Selimpaşa Kadınlar Plajı’nın kapatılması kararı, tamamen yasal zorunluluklar doğrultusunda alınmış bir karardır. Bu kararı eleştirirken, yasaların üstünlüğünü ve kamusal düzeni koruma gerekliliğini unutmamak gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Silivri halkının güvenliği ve refahı için, yasalarla uyumlu adımlar atmaya devam edeceğiz."
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN