Esen: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün iki büyük eserini de sonuna kadar koruyacağız

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen 'Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün iki büyük eserini de sonuna kadar koruyacağız ve bu eserlere zarar vermeye çalışanlara karşı yorulmak ve dinlenmek bilmeden mücadele edeceğiz' dedi.

PAYLAŞ
Silivri Özel Haber - Fatma Sarıbıyık Yıldırım

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Esen’in mesajı şu şekilde; 

Kıymetli Silivrililer,

Bugün, ilelebet payidar kalacak olan Türkiye Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümünü gurur ve coşkuyla kutlamanın heyecanını ve haklı gururunu yaşıyoruz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın zaferle nihayete ermesinin en somut eseri olan Cumhuriyetimiz 100 yaşında!
 
Bağımsızlığa susamış bir ulusun yeniden doğuşunu temsil eden ve özünde şanlı bir mücadele yatan Cumhuriyetimiz; işgal kuvvetlerinin bozguna uğratılmasının ardından yorulmak ve dinlenmek nedir bilmeden temeli eşitlik, laiklik ve çağdaşlık ile atılan güçlü bir devletin inşasını simgeler.
 
Attığı her adımda kararlı bir milletten güç alan ve bu şanlı milletin çıkarını gözeten Ulu Önder Atatürk, Cumhuriyeti de yine milletin egemenliğine emanet etmiştir. Uçurumun kenarındaki yıkık bir ülkeden, tüm yurtta ve dünyada saygı ile anılan bir yurt, yeni bir toplum, yeni ve çağdaş bir devlet kurmuştur. Tüm bunların yanı sıra, bu yeni ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesine taşımak için sayısız ve aralıksız devrimler yaparak, yüce Türk milletinin eğitim, bilim, sanat ve spor alanlarında takdir toplamasına vesile olmuştur.
 
Türkiye Cumhuriyeti devrimi, tamamen milletin yararı gözetilen ve millete aydınlık yarınları esas alan ilkeleriyle başarıya ulaşmış bir devrimdir. Ortadoğu coğrafyasını adeta aydınlatmıştır. Cumhuriyetimizin hamurunda olan laiklik ilkesinin ne kadar hayati olduğunu bu coğrafyada din ve mezhep tabanlı, geçmişte ve günümüzde yaşanan savaş ve iç savaşlardan anladığımız günlerden geçiyoruz. Tüm farklılıkları, inanışları ve kültürel zenginlikleri altında barındıran 1 asıra ulaşmış bu ulu çınarın yılmaz neferleri olduğumuzu bir kez daha kuvvetle ifade ediyoruz.
 
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Benim iki büyük eserim var; biri Türkiye Cumhuriyeti, biri Cumhuriyet Halk Partisi” diyerek aslında bizlere ve tüm Cumhuriyet Halk Partililere Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma ve müdafaa etme misyonunu bırakmıştır. Bizler, yüreği ilericilikten, yüreği aydınlıktan olan Cumhuriyet Halk Partililer olarak; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün iki büyük eserini de sonuna kadar koruyacağız ve bu eserlere zarar vermeye çalışanlara karşı yorulmak ve dinlenmek bilmeden mücadele edeceğiz.
 
Bugün Cumhuriyetimizin 100. Yılı, bu ulu çınarın tüm kazanımlarının temeline dinamit koymaya çalışan bir iktidarın karanlığında, ülke genelinde sönük ve heyecansız bir şekilde kutlanılıyor. Bizler bu zihniyete sahip kişilerin cumhuriyetin temelinin atıldığı altı ilkeyi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yönetim şekli olarak Cumhuriyet’i neden kelimelerine dahi dökemediklerini, neden dile dahi getiremediklerini çok iyi biliyor ve bu bir asırı geride bıraktığımız şanlı günde bunu sönükleştirmeye ve anlamsızlaştırmaya çalışanları acıyarak izliyoruz.
 
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve en büyük eseri Cumhuriyet’i ağzına dahi almaktan, kelimelere dökmekten bile imtina edenlere buradan Atatürk Anıtı’ndan, Atamızın manevi huzurundan sesleniyoruz;

Ne bu vatan sahipsiz ne de sizler kimsesizsiniz!
Şahsım hükümetinin keyfiliği varsa halkın cumhuriyeti var!
Sarayın saltanatı varsa halkın CHP’si var!
Tek adamın istibdat rejimi varsa halkın demokrasisi var!
Bu ülkede sizler gibi cumhuriyet ve demokrasi düşmanları varsa onlardan kat ve kat fazla cumhuriyet sevdalısı var!
 
Bu duygu ve düşüncelerle, bu alanda bulunan Cumhuriyetin, Atatürk’ün ve aydınlığın yılmaz savunucularına Cumhuriyetin 100. Yılının coşkusunu bizimle birlikte yaşatmaya çalıştıkları için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Silivri İlçe Örgütü olarak; Atatürk’ün ilkelerini hayatımız pahasına savunacağımıza, bu cumhuriyete ve bu ülkenin aydınlık insanlarına düşman kesilenlerle kavgamızı ve mücadelemizi sürdüreceğimize burada bizleri dinleyen herkesin huzurunda söz veriyoruz.
 
Bilhassa kimsesizlerin kimsesi olan, laik ve demokratik Cumhuriyetimiz ebedi ve 100. Yılı kutlu olsun!
 
 

         

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN