Yazı Detayı
25 Temmuz 2019 - Perşembe 13:32
 
Bilerek yapmadık
Yeşim ÇAKIR
yesimcakrr@gmail.com
 
 

Yaz bütün güzelliğiyle geldi. Günler ısındı, çiçekler açtı, meyveler olgunlaştı. Şükür ki bütün bunları doya doya görebileceğimiz bir ülkede yaşıyoruz. Evlerin, yolların kenarlarında meyve veren sayısız ağaçlar. Herkes çocukluk yıllarında o ağaçlardan meyve almaya illa ki çalışmıştır. Dallara asılarak bi o daldan bi diğer daldan olgun meyveleri almaya çalışırken kaç dal kırdık hatırlamıyoruz bile. Tek amacımız meyve yemekti. Kırılan dallara karşı bir üzüntü, mahcubiyet ya da pişmanlığımız yoktu. Çünkü çocuktuk, ahlaki gelişim sürecinin başındaydık, somut-soyut kavramlar tam oturmamıştı.

Peki şimdi…

Günümüz insanı daha gerçekçi, sosyal ilişkiler hep karşılıklı çıkarlar ile donanımlı. Kalp kırılmış kırılmamış, dostluklar bitmiş bitmemiş önemi yok. Önemli olan o günü kârla kapatabilmek. Kalp kıran ve bundan zerre pişmanlık duymayan insanların nasıl bir ruh yapısına sahip olduklarını çok düşünmüşümdür. Galiba onlar kendilerine hiç değer verilmemiş, öz güvenlerini kaybetmiş zavallılar. Rahmetli annem, benim biri tarafından kırıldığımı anladığı an “ sen hep iyi ol, kötüye de iyi ol ki özünü kaybetmeyesin” derdi. Öyle olunca da iyi niyetini aptallık görürlerdi. 

Ama bilmezlerdi en büyük aptal kendilerinin olduğunu.

Peki ne yapmalıyız? İnsanı bir ağaç olarak düşünürsek, dalı kırmayı göze almamak için meyve yemekten vazgeçmeli miyiz? Tabi ki başka yollarda var. Dalları kırmamamız konusunda bizi uyaran büyüklere kulak vermek mesela. Nasıl toplamamız gerektiğini bilenlerden bilgi, yardım almak ( o işi bilene sormak, tecrübelerinden faydalanmak). Gücümüz yetmediği durumlarda daha az bana kalır diye düşünmeden güçlerimizi birleştirip ortak calışma yapmak. Daha çok emek vermek, daha fazla yorulmayı göze almak, destek istemekten utanmamak gerekebilir. Bütün bunlara rağmen şayet bilmeden, istemeden dal kırdıysak da yaptığımıza üzülür, utanır ve bu yanlışımızın sorumluluğunu üzerimize alarak telafi etmeye çalışırız.

Yoksa “bilerek yapmadık” demek sadece çocukluk döneminde kabul edilebilir bir mazerettir.

 
Etiketler: Bilerek, yapmadık,
Yorumlar
Haber Yazılımı